General chair

  • Oliver Hohlfeld (Brandenburg University of Technology)

TPC chairs

  • Hamed Haddadi (Imperial College London)
  • Vaibhav Bajpai (Technical University of Munich)

Publicity chairs

  • Pedro Casas (AIT Austrian Institute of Technology)
  • Niklas Carlsson (Linköping University)
  • Alessio Botta (University of Naples Federico II)

Web chairs

  • Francesca Soro (Politecnico di Torino)
  • Idilio Drago (University of Turin)
  • Ramin Sadre (Université Catholique de Louvain)

Proceedings chairs

  • Cristel Pelsser (University of Strasbourg)
  • Stefano Secci (CNAM)

Technical sponsoring chairs

  • Anna Sperotto (University of Twente)
  • Pedro Casas (AIT Austrian Institute of Technology)

Financial sponsoring co-chairs

  • Marco Fiore (IMDEA Networks)
  • Pedro Casas (AIT Austrian Institute of Technology)

Technical program committee

  • Gianni Antichi (Queen Mary University of London)
  • Vaibhav Bajpai (Technical University of Munich)
  • Chadi Barakat (Inria)
  • Marinho Barcellos (University of Waikato)
  • Roberto Bifulco (NEC)
  • Timm Böttger (Facebook)
  • Anna Brunstrom (Karlstads Universitet)
  • Matt Calder (Microsoft)
  • Balakrishnan Chandrasekaran (Vrije Universiteit Amsterdam)
  • Marco Chiesa (KTH Royal Institute of Technology)
  • Kenjiro Cho (IIJ)
  • Jon Crowcroft (University of Cambridge)
  • Benoit Donnet (Université de Liège)
  • Simone Ferlin (Ericsson)
  • Oliver Gasser (Max Planck Institute for Informatics)
  • Danilo Giordano (Politecnico di Torino)
  • Hamed Haddadi (Imperial College London)
  • Oliver Hohlfeld (Brandenburg University of Technology)
  • Ralph Holz (University of Twente)
  • Muhammad Ikram (Macquarie University)
  • Dali Kaafar (Macquarie University)
  • Kleomenis Katevas (Telefonica Research)
  • Roman Kolcun (University of Cambridge)
  • Maciej Korczynski (Grenoble Institute of Technology)
  • Matthieu Latapy (LIP6)
  • Andra Lutu (Telefonica Research)
  • Lefteris Manassakis (ICS FORTH)
  • Anna Maria Mandalari (Imperial College London)
  • Robin Marx (KU Leuven)
  • Ricky Mok (CAIDA/UC San Deigo)
  • Paul Patras (The University of Edinburgh)
  • Cristel Pelsser (University of Strasbourg)
  • Colin Perkins (Glasgow University)
  • Amreesh Phokeer (AFRINIC)
  • Diana Popescu (Amazon)
  • Aravindh Raman (Telefonica Research)
  • Philipp Richter (Akamai / MIT)
  • Jan Rüth (RWTH Aachen University)
  • Cigdem Sengul (Brunel University)
  • Georgios Smaragdakis (TU Berlin and Max Planck Institute for Informatics)
  • Stephen Strowes (RIPE NCC)
  • Daphné Tuncer (Imperial College London)
  • Gareth Tyson (Queen Mary University of London)
  • Narseo Vallina Rodriguez (IMDEA/ICSI)
  • Roland van Rijswijk-Deij (University of Twente and NLnet Labs)
  • Matteo Varvello (Nokia Bell Labs)
  • Matthias Wählisch (Freie Universität Berlin)
  • Poonam Yadav (York University)

Steering committee

  • Alessio Botta, University of Napoli Federico II (Italy)
  • Niklas Carlsson, Linköping University (Sweden)
  • Pedro Casas, AIT Austrian Institute of Technology (Austria)
  • Amogh Dhamdhere, Amazon  (USA)
  • Idilio Drago, University of Turin (Italy)
  • Marco Fiore, IMDEA Network (Spain)
  • Cristel Pelsser, University of Strasbourg (France)
  • Ramin Sadre, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Stefano Secci, Cnam (France)
  • Anna Sperotto, University of Twente (The Netherlands)
  • Nur Zincir-Heywood, Dalhousie University (Canada)